EW
York – a
m o t
i š
k
y
Panu Johnu Krondlovi, Brooklyn
• Odpověď pana Krondla na tento názor (15. 10. 2001)
Tak jsem se včera (9. 10. 2001) dozvěděl od pana Broda z BBC, že není možné, aby BBC uvedla projev USAma bin Ládina v plném znění, tak, jako to udělala katarská TV Al Džazíra.
Kde je více svobody?
Bin Ládin mimo jiné řekl, že to, co se stalo 11. září v USA, je jen nepatrným zlomkem utrpení, které si museli prožít obyvatelé Afghánistánu.
Rozumím tomu tak, že u nás, na Západě, existují vyvolení lidé, kteří mají schopnost rozpoznat pravdu od lži a jenom tito určují druhým, co je dobré slyšet a co je již nutné před veřejností utajit, tedy zcenzurovat?
Pane Krondle, mýlím se?
Mnozí lidé na Západě mají tendenci uvěřit představě (názoru), že USA (resp. Západ) není v žádném případě ani z části příčinou dnešní neutěšené afghánské situace. Vzniká tak černobílý obraz, že zlo, „Satan“, pochází pouze z Východu, z Ruska atp. Je to velmi zjednodušující představa.
A je nutné přiznat panu Romanu Jochovi v něčem pravdu – ANO, teď užívám svobody, kterou nám náš Západ umožňuje a ta JE dobrá...
Pokusme se však zeptat jinak. Copak lze nevidět, jak velmoci – lhostejno, zda mám na mysli Čínu, Rusko či USA — určují druhým zemím (bez vzájemné dohody) svou politiku? Připomeňme Tibet (Čína), Koreu (USA), Vietnam (USA), Maďarsko (SSSR), Československo (SSSR + Varšavská smlouva), Falklandské ostrovy (Anglie), Afghánistán (Rusko), Irák (USA), Čečensko (Rusko), Srbsko (USA) a nyní zase Afghánistán (USA).
A vím, jsou mezi uvedenými příklady značné rozdíly, jistě mi budete muset mnohé upřesňovat…
Muzeum Fidela Castra, ve kterém je řada předmětů, kterými chtěla CIA získat moc nad Kubou, zabít Fidela a tímto způsobem zachránit kubánský lid, zmiňuji jen letmo. Nevím, nakolik je to pravda (skutečnost) a nakolik pouze Castrova propaganda... Myslíte, že cizí stát má právo odstranit vedení nezávislé země? Jak v tomto případě poznáte teroristický čin?
Který stát kdy Kuba vojensky napadla? Kolik cizí krve bylo prolito rukama kubánských žoldáků? — Ale to berte prosím pouze jako příklad, že existují i jiné myšlenkové postupy…
* * *
Obávám se, že nyní existuje dohoda Rusko-USA (analogie opoziční smlouvy Zeman-Klaus?). Tedy USA podpoří Rusko v jeho zájmech v Čečensku (...a odpustí část dluhů Rusku. To je ale zvláštní, že právě teď nám zase Rusové splatí 20 mld Kč...) a na oplátku dostanou USA volnou ruku a případně i "internacionální" pomoc Ruské federace v Afghánistánu — ostatně Rusové tam mají ještě své nevyřízené účty...
JE mnohem vyspělejší náš Západ
– v informační a komunikační technice
Mám jeden sen, jednu představu, pane Krondle:
Novináři z ČT, NBC, BBC, CNN atd. přijdou do Afghánistánu a budou se ptát tamních obyvatel.
A byl bych rád, kdyby zazněly skutečně všechny odpovědi nikým nevybrané.
Zejména bych uvítal co nejvíce různých hlasů přímo z hnutí Talibán:1) Komu důvěřujete?
2) Jaké máte starosti?
3) Koho se nejvíce bojíte?
4) Kdo Vám nejvíc ublížil?
5) Jak vnímáte současnou Ruskou politiku
6) Jak tady vnímáte Evropskou politiku?
7) Jak vnímáte politiku USA?A jejich necenzurovaná slova budou slyšet všichni lidé na celém světě a každý si bude moci udělat vlastní představu.Vždyť přece dobře víme, že všechny totalitní režimy nejprve začnou bránit novinářům vykonávat řádně svou činnost – informovat. A někteří možná tušíme, že slovo in-formo též znamená vytvářet, dávat tvar. Proto jsou novináři nazýváni „Sedmá velmoc“. Člověk, který nežije v úzkosti či strachu, pane Krondle, má větší tendenci důvěřovat tomu, co slyší. Oproti tomu tam, kde často vládnou cizí, se člověk postupně naučí nedůvěřovat a hledat vlastní názor, který se liší od „vládní propagandy“.
Pane Krondle, upřímně — věřím, že mě v dobrém pochopíte — máte pocit, že 100 % toho, co slyšíte u vás doma, je pravda?
A další otázka: Umíte si představit, že existuje jiné řešení situace, než řešení hrubou silou?
Jak by asi reagovali zástupci vládního hnutí Talibán, kdyby museli zjišťovat, že Západ je ve skutečnosti mnohem svobodnější, než si tamní ve svých myslích přiznávají?
Tedy, že např. západní novináři mají zájem znát opravdovou pravdu?
Že chtějí znát místo svých představ – jak často jsou zavádějící a nepřesné – skutečnou realitu?
Stále existuje naděje, že již brzy nastane doba, kdy naše vzájemné představy se zbaví zlých myšlenek.
Jsem přesvědčen o tom, že mezi dobrým Američanem a dobrým Afgháncem není větší rozdíl.
S tím rozdílem ovšem, že Američan má větší štěstí (?), jeho země vlastní vyspělé technologie a tomu odpovídající moc.Pevně věřím tomu, že dobrá cesta znamená ukázat obyvatelům těžce zkoušené země vlídnou a ne pánovitou tvář. Pane Krondle, myslíte, že Vás Vaše vláda zastupuje dobře?
Závěrem bych chtěl připomenout, že v USA silové řešení hrubou ozbrojenou silou podle hesla "když se kácí les, létají třísky" zastává údajně okolo 90 % obyvatel, kdežto např. v ČR je to asi 36 %. Naopak přes 40 % českých občanů zastává názor, že vojenský útok není řešením.
Co si o tom myslíte?
Těším se na Vaši odpověď.
Michal Rusek, Samotišky, 10. října 2001
Přečtěte si názor na politiku USA v podání pana Tomáše J. Chrousta
r e k l a m a :