Na hranici píší: nekrmte děti!

Jana Hybášková, velvyslankyně ČR v Kuvajtu

Minulé pondělí jsem spolu s dalšími pracovníky českého velvyslanectví v Kuvajtu navštívila jižní Irák. Cílem bylo přivézt hodnocení zdravotní, hygienicko-epidemiologické a humanitární situace pro potřeby vlády a Parlamentu České republiky.

Z Kuvajtu do Iráku vedou dva přechody, stále uzavřené pro kohokoli, kdo nemá vojenský doprovod. Vždy jen jeden automobil projíždí vysoký hliněný val. Na hranicích visí nápis: Nekrmte děti! Za valem, necelou stovku kilometrů od neuvěřitelně bohatého "ropného" Kuvajt City, probíhá lidská tragédie nedozírných rozměrů.

Většina domů je uplácána z nepálené hlíny, okna nemají skla, dveře neexistují. Desítky kilometrů obklopuje silnici krajina udusané hlíny, ani poušť, ani úrodná země, posetá miliony černých igelitových pytlíků. Na okraji silnice občas sedí nebo postávají bosé děti, nikdy nečesané, nemyté, s očima plnýma much, ve zbytcích oblečení, občas zamávají. Na 60 kilometrech jsme potkali ani ne deset automobilů... Objevují se podivné železné konstrukce, zrezavělé a rozpadlé bývalé výrobní haly, dílny, zrezlé transportéry trčí do vzduchu... Občas vidíme ohořelý tank. Příjezd do města se pozná podle toho, že se na uplácané hlíně objeví více chatrčí a odpadky pokrývají celá prostranství. Na nich nehybně na bobku posedávají muži všeho věku, občas také apaticky zamávají. Neházejí kameny, nedělají obscénní gesta, neplivají.. 

Potřebujeme ochránit!

V centru Zubajru zmizely i poslední náznaky asfaltu. Prach, odpadky a mouchy. Přijíždíme k nemocnici, k místu, kde by se měla "konsolidovat 7. polní nemocnice". Dav obléhá přízemní pavilony. Nefungují ventilátory, zdi jsou omlácené, většinou chybí okna. Všude jsou hejna much.

Ředitel Husajni, člen strany Baas, člen městské rady: "Už třetí den jsem úplně bez vody, i bez slané. Antibiotika dojdou zítra. Dnes v noci vykradli v Basře tři hlavní skladiště léků. Škoda. Mysleli jsme si, že to nějak ustojíme, že budeme fungovat pořád. Nebudeme. Nemáme základní léky. Mnoho lékařů nepřišlo do práce, jsou z Basry. Pacienti leží bezprizorně na lehátcích. Všichni se potí, všude je prach.

Co potřebujeme? Operační sály, ventilátory, ledničky, chladničky, sterilizátory, krevní konzervy - máme posledních sedmdesát. Antibiotika. Léky pro všechna chronická onemocnění. Dětské chirurgy. Chirurgické nástroje. Ale nic sem nevozte. To hlavní, co potřebujeme, je ochrana. Do minulého týdne jsme fungovali jako nemocnice strany Baas. Máme 130 lůžek, mívali jsem tak 50 pacientů. Britové nám nařídili léčit všechny...to nejde, jsou tu tisíce lidí, kteří nikdy nebyli u doktora... Potřebujeme ochranu. Hlavně ochranu. Britové nehlídají, v ulicích nikdo nedodržuje pořádek, všude se rabuje.

V Basře jsou čtyři nemocnice, některé částečně poškozené, některá střediska mají léky ještě na dva týdny. Potřebujeme doktory. Přístroje. Na celém jihu není jediná jednotka intenzivní péče. Zhroutil se nám systém dětského očkování. Papíry jsou pryč. Máme mnoho případů polia, je tu tyfus, staré TBC, mnoho diabetiků, leukémie. Zatím nemáme žádné průjmy, žádné epidemie. Ale už třetí den jsme bez vody... Britský regiment, který nám vodu dodával, vystřídal nový regiment... Nezvládají to. Občas nejde proud. Vypínají nám ledničky."

Při východu ze špitálu se na mě všichni vrhají. Paní, pani, mám dítě, co má roztržené bříško, paní, paní, mám ženu... Sorry, I am not the doctor, I am ambassador. Jak hloupě si člověk přijde.

Doma se hovoří o bojích, bojovém nasazení... Boje tady skončily před týdnem. Není po nich památky, nevšimnete-li si, že některé hliněné chatrče jsou obehnány drátěným plotem, byla to kasárna. Okolo ohromná skládka. A v ní zrezavělé tanky. Ještě z té první války.

Byl 7. duben, 47. výročí založení strany Baas. Do elektráren nepřišli šéfové, do jediné školy nepřišli učitelé, do nemocnice nepřišlo mnoho doktorů... A stejně tak nikdo neřídí čističky. Baasistický management uprchl. Prázdné úřady, prázdné školy, nemocnice bez lékařů, prázdná distribuční potravinová centra. Baasisti se vzdali moci stejně, jako policie zmizela z ulic. Rozpadly se základní funkce státu. Stát nedodává potraviny, energii, vodu a nezajišťuje bezpečnost. V zemi odpadků vládne totální chaos a rabování. Zdravotnictví tu zkolabuje do týdne.

V zemi by byly okamžitě potřeba tisíce a tisíce příslušníků sil OSN, aby kopali vodovody, opravovali trafostanice, rozdávali léky, chránili pošty, obnovili mosty. Rozdílné názory na to, jak ukončit pekelný režim, způsobily, že OSN není schopna zasáhnout. Je nepřipravená a paralyzovaná. Teď, kdy by to bylo nejvíce potřeba.

Irák potřebuje okamžitou obnovu základních životních funkcí. Není toho schopen. Vyčerpaná, nevzdělaná a hladová populace zoufale čeká na pomoc... Odkud přijde? Přijde také třeba z Čech?

(přejato z LN 9. 4. 2003)


Poslanci odsunuli jednání o nemocnici

ČTK

PRAHA - Na čtvrtek 17. dubna zařadili včera poslanci jednání o vyslání polní nemocnice do Iráku. Předtím projedná sněmovna zprávu vlády o postoji ČR ke konfliktu v Iráku. Senát chce projednat vyslání nemocnice dříve než sněmovna. Nemocnice by se měla vydat na cestu 18. dubna.

Žádost kabinetu vychází z rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1472, která vyzývá mezinárodní společenství k poskytnutí okamžité humanitární pomoci iráckému obyvatelstvu. S vysláním nemocnice tak, jak to předpokládá vládní návrh, nesouhlasí komunisté a někteří poslanci ČSSD a KDU-ČSL. Obávají se, že by ČR mohla být vnímána jako součást válčících stran. Chtějí vyjádření OSN.

Špidla píše generálnímu tajemníkovi OSN

Premiér Vladimír Špidla proto včera zaslal dopis generálnímu tajemníkovi OSN Koffimu Annanovi o úmyslu české vlády vyslat do Zálivu vojenskou nemocnici. List sankčnímu výboru Rady bezpečnosti OSN odeslalo ministerstvo zahraničí v pondělí. Špidla v dopise vysvětluje, že ČR chce humanitární pomocí podle svých možností přispět ke zmírnění válečného utrpení civilního iráckého obyvatelstva.

Návrh na vyslání 7. vojenské nemocnice vláda schválila l. dubna. Čeští zdravotníci by měli pomáhat všem obětem válečného konfliktu. Do Zálivu chce kabinet poslat až 300 vojáků, kromě zdravotnického personálu také ženisty a asi 100 výsadkářů z Prostějova, kteří se budou starat o bezpečnost lazaretu.

Česká 7. polní nemocnice by měla sloužit civilnímu obyvatelstvu na jihu Iráku. Přestože je zařízení mobilní a soběstačné, je možné, že ho armáda nepostaví na volném prostranství, ale umístí do budovy některé opuštěné irácké nemocnice. Ve Zbirohu, kde se nemocnice připravuje k odjezdu, to včera řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Polní nemocnice je podle něj zcela samostatná a může se rozvinout kdekoli na vhodném prostoru o velikosti asi 200 krát 300 metrů.


Časoděj děkuje redakci LN za zařazení úvodního "sloupku" - 9. 4. 2003:

Jsou to jen poslanci

Pavel Máša

Poslanci českého parlamentu se včera uprostřed vášnivých debat o kauzách dálnic a rady jaksi mimochodem domluvili, ze příští čtvrtek budou jednat o vyslání české nemocnice pro Irák. Výbory potřebují čas na projednání, zdůvodnil to jeden z nich.

Na jihu Iráku jsou tisíce nemocných lidi v bezprostředním ohrožení života. Již dříve neměli kvůli sankcím léky, které potřebovali. Dnes nemají vůbec žádné. A nemají ani lékaře.

V Česku je již několik dnů "sbalena" a připravena k vyslaní polní nemocnice. Na místo, kde je jí zapotřebí, ale zatím nemůže. Mnozí politici si to totiž nepřejí. "Jde o to, jak nás zatáhnout do války," mudrují jedni. Jiní, jako Jan Kavan, konstruují složité intriky, kterak plánovanou humanitární akci utopit v bažině zdlouhavého diplomatického jednání.

Nejsem lékař, jsem jen ambasador, musela v Iráku říkat matkám prosícím o pomoc pro nemocné děti česká velvyslankyně. Nejsem člověk, jsem jen poslanec, budou nejspíš vysvětlovat svůj postoj někteří členové parlamentu.

Nejsou takoví všichni, a doufejme, že ani většina. Stydět se ale kvůli nim musíme všichni.


Stanovisko Časoděje

Nemůže být nikdy chybou upřímná snaha pomoci. Možná ji někdo zle využije ke svému prospěchu - to se bohužel často děje. Je mi líto, že právě Jan Kavan vyžaduje i v této akutní situaci souhlas OSN a nedokáže rozpoznat, že odmítání zbrklého a nepřipraveného postupu USA by nikdy nemělo jít proti účinné pomoci trpícím. USA nepotřebovaly souhlas OSN k zahájení útoku, ČR nepotřebuje souhlas k vyslání své polní nemocnice. Rozdíl v motivaci je zcela zřejmý. Záleží na jediné otázce: PROČ? Je-li skutečným motivem pomoc trpícím, nezáleží na tom, jak si bude ve světě náš postup kdo vykládat.

Lze-li pomoci, je třeba tak učinit velmi rychle.


Jana Hybášková z Kuvajtu pro Časoděj - 13. dubna 2003:

"Děkuji mnohokrát za Vaši podporu naší snaze pomoci potřebným. Vězte že děláme vše pro to, aby nemocnice byla rozmístěna nejpozději do 25. 4. 2003. Zároveň organizujeme také pomoc vydodávek ze starých armádních zásob - úpravny vody, stany, elektrocentrály... Také Ministerstvo zahraničí poskytlo chirurgické sety a aquasterily. Snažíme se všichni, ti lidé to potřebují. Děkujeme."

Michal Rusek, 9. 4. 2003

ZDE naleznete komentáře lidí a dětí z Neviditelného psa k této kauze... Možná to je k zamyšlení...


Využijte možnosti zásilkového prodeje knižních titulů včetně novinek se slevou 15-30 %.


Redakční výběr:

"ŽIVOTNÉ" - překvapivé řešení? – 2. 7. 2003 (k návrhu na reformu financí)

Zvyšme efektivitu státních výdajů - stát hledá drobné u chudých a miliardovým únikům se nevěnuje - 19. 6. 2003, BL

ROZHOVOR: Jana Hybášková - velvyslankyně ČR v Kuvajtu pro Revue Časoděj - 30. duben 2003

Každé já je tvůrčím účastníkem děje - 28. 4. 2003

- Základní text k problematice médií a jejich skutečnému (prvotnímu) smyslu

Vše, co se děje v přítomnosti, veškeré děje a prožívání reality - fyzické nebo vnitřní duševní - lze chápat jako kontinuální vzájemně se ovlivňující tok informací. Ano, v určitém smyslu je informací vše, co existuje. Staří často používali místo slova "informace" slovo "idea". A zatímco slovo idea spíše poukazuje na svůj obsah, je vlastně jen nádobou, která nese to, co je v ní obsaženo, má slovo informace mnohem dynamičtější podobu. In-formo znamená totiž (také) "dávat tvar". Je velmi důležité uvědomovat si, že mysl člověka vybírá z nekonečna přítomných podnětů vždy to, co je jí blízké a pomocí slov a své zkušenosti formuje podobu pohledu (symbol Egypta - oko), dává mu tvar a pomocí slov je pak tento tvar přenášen dál - až na místo určení: Duplikací informace nazývám zpřítomnění původní ideje v jiném místě, v jiném čase. Děje se tak v hlavě, v šedé kůře mozkové, v mysli, v duši člověka. Energie, která byla přítomná při tvarování, při morfogenezi původních aspektů, při formování původního chaotického informačního pole, byla vložena do stavby při ději nazývaném informování... (více)

Osočování - základem moderního světa je úroveň komunikace, tj. množství času potřebného k přenesení jedné obyčejné myšlenky tak, aby ji pochopila celá společnost - ale nejen to, aby se jí řídila a považovala ji za vlastní.

ANTI-komunimus, NE-komunismus a Václav Klaus - text pro BL, velmi zajímavá diskuse - ZDE

Kterému výkladu světa máme věřit? - utrpení působí vždy naivní důvěra k ideovým vůdcům (!)

Michael Lerner: Triumf strachu - nejčtenější text za březen 2003
Triumph of Fear, The U.S. War Against Iraq, Tikkun Magazine, březen-duben/2003, Berkeley, CA,
www.tikkun.org
Lerner, názorově orientován na neo-liberální judaismus neboli židovský „New age“, svými postoji již dlouho vzbuzuje nevoli u většiny zastánců proamerické a proizraelské politiky. V úvodu článku rekapituluje všechny nám známé „důvody války“ (ropa, Bushova snaha o znovuzvolení ve volbách, úsilí o globální hegemonii USA atd.), která však kromě jiného vznikla proto, že Bushova administrativa využívá následky syndromu 11. září, neboť strach oslepuje i paměť, vzpomínky Američanů na válku ve Vietnamu. Způsobuje odcizení, izolaci v pocitu ohrožení „jinými“ a podporuje cynický realizmus, díky němuž vítězí... (více)

Varianta B - následovat USA v ekonomickém pragmatizmu či nikoliv? - M. Rusek pro Britské listy, 3. 4. 2003

IRÁK IQ-TEST - 47 důležitých otázek a odpovědí. Před 45 lety byl zavražděn M. L. King

Jak ovlivňuje kvalita informací naše myšlení - na co bychom neměli zapomínat...

Tam, kde není míru - 13. 2. 2003 - Mária Schwingerová odpovídá Jaroslavu Hutkovi

Otázka svobody - zcela postmoderní mix pro inspiraci navečer - doporučujeme!

Až potkáte matku z Iráku - rozcestník na články okolo války v Iráku

Fakta o válce v Iráku - dokument

Precedens - krátká sci-fi povídka, 21. 3. 2003, Merlinii

The TWINS: – Sláva blahodárnému militarismu X Pacifismus se šíří jako mor – 21. 2. 2002, ilustrace Escher

Text k nečekaně militantnímu přístupu organizace Člověk v tísni. (Mimochodem, když jsme se o prázdninách zeptali na dispečinku Člověka v tísni, zda je možné při povodních pomáhat i mimo Prahu, byli jsem za tuto otázku nemile napadeni... Přes výslovnou žádost jsme byli vysláni do Chuchle. Možná by nebylo od věci přezkoumat, jak účelně jsou dary občanů využívány, kolik % vybrané pomoci se dostane skutečně těm potřebným a kolik peněz "spolkne" administrativa. Mimochodem, bylo by velmi účelné, aby stát zajistil paralelní databázi dárců, aby byla možná lepší kontrola - do té doby, než všechny nadace atd. budou mít kompletní účetnictví přístupné přes TRANSPARENTNÍ účty komukoliv na internetu. Pak si každý své peníze bude moci pohlídat.)

Memy, reklama, Tao a ctnost v roce 2002 - nejčtenější článek za únor 2003

Haiku - krátké básně pro jiné myšlenky...

zpět