Jak skutečně pomoci Islámu
?

Cesta k Bohu je jako stoupani po schodech do 1000-patroveho domu. Jenom hrtska z nas — jogini a svati lide ruznych nabozenstvi — ma jakysi "vytah", ktery je rychle doveze nahoru. Ti ostatni z nas musi slapat pesky... Take by se to dalo prirovnat k bludisti: je mnoho ruznych cest k cili a kazdy jedinec a kazdy narod ma tu svoji.

Volání muezína (Jean Leó Gérome)

Soucasny svet je ROZDELENY — je rozdeleny na staty, narody, rasy, nabozenstvi, politicke strany, atd. Z tech ruznych rozdeleni vznika zlo. Teprve pomalu, pomaloucku, se dostavame ke sjednoceni. Muzete to vzit take takhle: priblizne v roce 1789, pri francouzske revoluci, pote, co byl oficialne svrzeny feudalismus a vlada cirkve a poprve nastolena "vlada rozumu" se "obcane" rozdelili na levici a pravici (bylo to asi pozdeji, ale ten rok je vyhodny k pocitani). Ten boj levice a pravice vykrystalizoval v boj mezi SSSR a USA, tedy ve "studenou valku". Nakonec — o 200 let po francouzske revoluci — vyhrala pravice. To neznamena, ze je zapadni demokracie nejak "dokonala", pouze to, ze ji dejiny proverily jako nakonec prece jenom lepsi.

Zbyvaji nam ale dalsi rozdeleni a tudiz dalsi boje — je tu nacionalismus, rasismus, nabozenska nesnasenlivost. Teprve potom, az to bude vsechno pryc, mame nadeji v dobry svet. Protoze nabozenstvi je z toho ta nejvyssi vec, resici i ty ostatni problemy, nejdulezitejsi je smireni vsech nabozenstvi, respektive to, aby lide — at uz osobne "fandi" tomu nebo onomu — pochopili jejich zakladni stejnost. Mimochodem, neco podobneho — o smireni vsech nabozenstvi — rekl nedavno i Dalajlama.

Osama bin Laden je nabozensky fanatik, tj. neni to pravy verici. Je mozne, ze ho ruzne veci, ktere udelala ci neudelala Amerika drazdi a provokuji — to mu ale nedava pravo na ni utocit. Je to obycejny vrah a zlocinec. Proto jsme s nim ve valce. Jeden z prostych duvodu, proc americka media nevysilaji cele jeho povidani, je ten, ze predpokladaji, ze v jeho slovech jsou obsazeny kodovane povely teroristum, kteri jsou stale jeste na americke pude. Ale i kdyby tohle nebyl duvod, vrah a zlocinec nema pravo si "objednavat vysilaci cas" v americkych mediich. Neni to zadny nas "partner" k vyjednavani. Je to nepritel.

Newyorsky starosta Giuliani je byvaly velice uspesny prokurator, ktery dostal za mrize nekolik velkych gangsteru. Jestlize on — jako pravnik — nedavno rekl v OSN: "Je konec moralniho relativismu. My jsme v pravu — a oni v nepravu", pak k tomu neni co dodat.

Teror nemuze byt prostredkem k "vyjednavani". Kdyby se Amerika bezbranne prevalila a nechala od teroristu drbat na brise, cim by tomu prospela? — JEDINE TOMU, ZE BY SI PAK MYSLELI, ZE JEJICH CHAPANI ISLAMU JE SPRAVNE !

Proto — uz KVULI tomu, aby Islam nasel svuj spravny smysl, to jest byl tim "nabozenstvim miru", za ktery jej vcera prohlasili arabsti predstavitele v Kataru, je s Osamou treba bojovat. Jak JINAK chcete pomoci Islamu se vratit na spravnou cestu, aby se mohl postupne shodnout s ostatnimi nabozenstvimi, a tim padem cely svet mohl dospet k miru, nez tim, ze porazime ony hloupe teroristy...........?

To se ted ptam ja Vas.

Jan Krondl, Brooklyn

Myslím, že pokud chceme skutečně pomoci nejen muslimům, ale třeba i lidem z hnutí Talibán, tak je třeba především vytvořit prostor pro změnu. Ta se neodehraje jenom v jejich srdcích, ale též v našich. My totiž, pane Krondle, nevěříme tomu, že by to mohli být v jádru dobří lidé. Neumíme si to představit. Historie "nás" naučila jedinému: Věřit ve vlastní moc a sílu. Jedině tak lze bezpečně přežít.

Bombardování Afghánistánu je nejrychlejší cestou k tomu, aby se na stranu Talibánu přiklonili i ti muslimové, kteří jej dříve odmítali.

Světová změna, na kterou všichni čekáme, se odehraje v našich srdcích. Skutečná láska proměňuje přítomnost a tak tam, kde řešení dříve nebylo vidět, se děje změna — je možné jej nalézt.

A především - již jsem Vám to psal. Náš Západ je dokonalejší v komunikační technice. Jsem pevně přesvědčen – když pominu svůj stálý strach z fenoménů touhy po moci a moci peněz – že nepřítelem je NEINFORMOVANOST. Budeme-li mít více skutečných informacích o lidech, kteří žijí TAM, bude náš svět společnější.

Asi nejvíc se bojím vize, kdy naše Západní koalice vyhraje velký boj a všechny nepřátele zabijeme. Jsme technicky neporovnatelně silnější.

Záleží jen na naší vůli, které řešení zvolíme.

Michal Rusek, Samotišky

Další názory pana Krondla z New Yorku